Serwis na sprzedaż, więcej informacji: https://allegro.pl/oferta/portal-kreskowka-pl-8024957983
ZALOGUJ SIĘ
  zapamiętaj mnie
Tytuł:
Serwis na sprzedaż, więcej informacji: https://allegro.pl/oferta/portal-kreskowka-pl-8024957983

Artykuł

Death Note - Recenzja

  • Dodano: 2013-07-21
  • 51 komentarzy
  • Odsłon: 36469

Death Note - Recenzja

Jesteśmy tylko ludźmi… Agresja, złość i nienawiść są w naszej naturze od samego początku. Można by rzec, że są to zachowania jak najbardziej normalne, towarzyszące każdemu człowiekowi. Mamy wahania nastrojów, czasem gorsze dni, których wolimy nie pamiętać bądź w ogóle nie doświadczać. Wszyscy, w gromadzącej złości możemy stać się naprawdę niebezpiecznymi stworzeniami. Nie raz pragniemy mieć przy sobie coś, co by powstrzymało napływ naszej agresji. Nic więc dziwnego, że ‘Death Note’ przyciąga widzów do siebie. Notes Śmierci… Hmmm… Dobrze by było… Nie jest łatwo uwolnić się od tak strasznych myśli, które bezustannie zaprzątają nam głowy. Jeden pomyśli- ‘jest z tobą coś nie tak’, a inny zrozumie nasze uczucia. Po co więc nam Notes Śmierci? Czy będąc w jego posiadaniu staniesz się złą osobą, czy też nabierzesz ambicji, które doprowadzą Cię na tron świata? Wybór należy do Ciebie.

           

‘Death Note’ autorstwa Tsugumi Ōby jest zarówno thrillerem, anime psychologicznym, detektywistycznym jak i gatunkiem fantasy. Przedstawione są w nim różne refleksje, sprzeczności, wszelkiego rodzaju poszlaki, które czynią z tego anime naprawdę godny uwagi przedmiot zainteresowań. Wykorzystano w nim wiele przemyśleń, rozmów jak również doświadczeń bohaterów- ‘Death Note’ nie jest łatwym anime. Należy do tych, które swoją zawiłością i sposobem doszukiwania się prawdy przyciąga widzów, pragnących przeżyć fantastyczną przygodę w poszukiwaniu złoczyńcy.

           

Jednym z głównych bohaterów jest Light (Raito) Yagami, syn Soichiro- szefa grupy dochodzeniowej w sprawie Kiry. Light jest siedemnastoletnim uczniem szkoły średniej (w dalszych odcinkach- studentem), który posiada niesamowity intelekt. Jest osobą nieprzeciętnie genialną (nie dziwi nikogo fakt, iż jest on prymusem w szkole). Pewnego dnia, kiedy znudzony lekcjami siedział w swojej szkolnej ławce, zauważył przed budynkiem instytucji pewien ciemny zeszyt. Z początku nie przejmował się tym, jednakże po skończonych zajęciach postanowił po niego iść. ‘Notes Śmierci’- przeczytał. Gdy zajrzał na reguły, znajdujące się na pierwszej stronie, wykpił i odłożył zeszyt na trawnik. Długo myślał nad jego sensem aż w końcu wrócił po niego i zabrał do domu. Poddał go próbie. Obok niego pojawia się shinigami Ryuuk- bóg śmierci. Od tego momentu zaczęła się jego przygoda jako ‘Kira’. Light postanawia zmienić świat na lepsze. Za pomocą Notesu Śmierci zabija morderców, gwałcicieli, złodziei i całą resztę rzezimieszków. Z jego ideą nie zgadzają się policja, FBI i tajemniczy detektyw ‘L’, którego nikt nigdy nie widział, a prawdziwego imienia nie zna. Od teraz Light i anonimowy ‘L’ zaczynają walkę pomiędzy sobą. Wygra ten, kto pierwszy wymierzy sprawiedliwość. Kim będzie zwycięzca? Zapraszam do obejrzenia ‘Death Note’. 

           

Całość anime liczy 37 odcinków. Gdy oglądałem poszczególne epizody, odniosłem wrażenie, że każdy z nich trwa długo ponad pół godziny (w rzeczywistości lekko ponad 20 minut). Istotny fakt stanowi to, że pomimo mojego przedłużonego poczucia czasu, anime to nie nudziło się, nie powodowało ogólnego zmęczenia. Wręcz przeciwnie, wciągnęło mnie jeszcze bardziej. W ‘Death Note’ bardzo umiejętnie wykorzystano znajomość ludzkiego umysłu; chodzi o to, że z końcem odcinka ukazywały się najważniejsze fakty, dzięki czemu widz z napływem ciekawości, nabierał olbrzymiej chęci na poznanie dalszych losów bohaterów. Nie jest to zwyczajne anime, ma w sobie coś, co rozbudza w widzu pragnienie poszukiwania prawdy.

           

W ‘Death Note’ wykorzystano 2 openingi i 2 endingi. Najbardziej do gustu przypadł mi pierwszy opening. Muzyka została idealnie dobrana do oprawy graficznej. Ciemne plamy doskonale kontrastują ze światłem wydobytym z plam krwi. Kontrowersyjny wydaje się temat wykorzystania symboliki chrześcijańskiej w tym anime. Użyto m.in. motywu z Kaplicy Sykstyńskiej (chodzi o ‘Stworzenie Adama’ M. Anioła), w którym za postać Adama przybrano Lighta, a Boga- Ryuka. Od razu przypomniała mi się słynna ‘sprawa Nieznalskiej’, która to wywołała takie skandale, z których nie wiadomo czy się śmiać, czy płakać. Słówko o niej- Dorota Nieznalska, artystka, jest autorem „Pasji”- instalacji przedstawiającej męskie genitalia na krzyżu. Watykan potępił jej pracę i wniósł sprawę do sądu. Cóż, sztuka… Mam nadzieję, że nikt nie ‘doczepi się’ do openingu ‘Death Note’ tak, jak robią to poniektórzy.   

           

Spodobał mi się fakt, iż każda postać w tym anime ma swój własny, niepowtarzalny charakter. Nie ma żadnych kopii bohaterów, powtarzających się zachowań czy też podobieństwa (z twarzy) między bohaterami. Light jest ambitny, żądny zwycięstwa, doskonale potrafi zaplanować dalsze ruchy. ‘L’ swoją tajemniczością wywołał zupełnie inną reakcję na jaką się spodziewałem. Myślałem, że jest to poważny, starszy człowiek, z dużym doświadczeniem i dojrzałym zachowaniem. Zdziwiłem się, gdy okazało się, jak naprawdę wygląda ‘L’- jego ruchy, gesty, zachowanie i charakter zupełnie odbiegały od mojej początkowej wizji ‘doskonałego detektywa’. Ryuuk jak to shinigami jest bohaterem, który przeraża i budzi lęki. Paskudna istota z innego świata odbierająca ludziom życie na pewno nie zyska sobie sympatii bogobojnych, przerażonych mieszkańców Ziemi. Ma w sobie jednak coś, co niweluje strach przed potworem- jego zachowanie często śmieszy obracając o 180 stopni pierwotne zdanie widza na temat Ryuuka.

           

Muzyka wykorzystana w ‘Death Note’ jest nawet dobrze dopasowana, choć w niektórych scenach lekko bym ją zmienił. Klasyczne dźwięki dobrze współpracują z otaczającym fabułę klimatem. Openingi i endingi są dość ostre, lecz z biegiem czasu da się do nich przywyknąć, a co więcej mogą się naprawdę spodobać.

           

Anime, jak to anime, ma własne prawa graficzne i kolorystyczne. Autor może sobie pozwolić na niedoskonałości, które mogą odbiegać od realizmu postaci, lecz tym samym potrafią dodać swojego rodzaju charakter. Całość anime jest prowadzona w dość ciemnych, tajemniczych barwach. Zdarzają się motywy jaśniejsze, którym nieodłącznym elementem jest gra światła. To czyni ‘Death Note’ bardzo ciekawym, nie tylko ze względu na fabułę, ale także na opracowanie graficzne.

           

Fascynująca przygoda, napięcie towarzyszące każdemu odcinkowi, wątek ‘niedopowiedziany’, sensacja- to wszystko to jedynie część możliwości tego anime. Z pewnością jeszcze nie jeden raz wrócę do niego. Pozwolę sobie zacytować słowa z pewnej recenzji, które doskonale pasują do całokształtu tej historii: ‘Death Note jest magiczny’.


Autor: Yamato1Średnia ocena: 73
Głosuj:


Komentarze:

zazu14 | 2013-05-07 20:05:26
jedno z najlepszych anime
Gler-rior4 | 2011-11-12 12:11:53
Moje ulubione anime
Hiria | 2011-10-13 17:10:22
Kolejne anime równie nieprzewidywalne co niektóre moje sny. Anime tak niezwykle dopracowane, tak cudownie obmyślone, że aż brak mi słów. Naprawdę anime wciąga i gorąco polecam je, bo jest ono niewiarygodnym anime.
Darkking001 | 2011-05-27 13:05:31
Niesamowite Anime, wciąga przez cały czas, świetne zwroty akcji, świetna kreska, ogląda się z przyjemnościa
ZDZICHERa | 2011-03-08 21:03:47
Moje ukochane anime - polecam!
grzegorz316 | 2011-02-20 12:02:16
Swietna recenzja .
Anime i filmy obejrzalem, a mange przeczytalem.
Polecam wszystkim.
-Kiara- | 2010-07-05 22:07:50
Ciekawa recenzja. Oglądałam tylko filmy Death Note bo do anime jakoś mnie nie ciągnęło ale dzięki tobie na pewno obejrzę anime ; )
Martynka-96 | 2010-06-23 20:06:24
Twórcza recenzja, mówi o naturze człowieka tak jak w sumie ‘Death Note’. I dlatego to wciąga ; D
lejnad | 2010-04-22 21:04:11
Recenzja ładna, Death Note jest genialne w każdym stopniu
ProKakashi | 2010-04-03 00:04:48
Zapowiada się super;P

POoglądam, może mnie wciągnie jak Naruto i Bleach
1 2 3 4 5 6
Aby pisac komentarze musisz się zalogować
reklama


Aktywność zalogowanych

  • Brak danych

KlanyMasz pytanie zapytaj Moderatora
gg: 873717
1
reklama