Serwis na sprzedaż, więcej informacji: https://allegro.pl/oferta/portal-kreskowka-pl-8024957983
ZALOGUJ SIĘ
  zapamiętaj mnie
Tytuł:
Serwis na sprzedaż, więcej informacji: https://allegro.pl/oferta/portal-kreskowka-pl-8024957983

Artykuł

Podstawy o AMV

 • Dodano: 2013-07-21
 • 43 komentarzy
 • Odsłon: 79385

Podstawy o AMV

Artykuł, który napiszę jest już w moich planach od miesięcy jak nie od lat. Pozwolę sobie napisać o pewnym rodzaju współczesnej sztuki, związanym z japońską animacją zwaną anime. Mianowicie chodzi o nazwę kryjącą się pod nie dla wszystkich zrozumiałym skrótem - AMV. Osobiście trochę leniwie zabieram się do ich tworzenia. Moja działalność zatrzymała się na korzystaniu z Windows Movie Maker, gdy dzisiaj mam profesjonalne oprogramowanie, nie dysponuję zbyt dużą ilością czasu. Może w przyszłości się do tego zabiorę, na chwilę obecną jestem obserwatorem znającym się w pewnym zakresie nad tą pozycją.

 

Najpierw chciałbym omówić wspomnianą nazwę. AMV (ang. Anime Music Video), jest to teledysk uzyskany z połączenia wybranego według uznania twórcy utworu/piosenki oraz fragmentów anime. Często zakres wykorzystywanych materiałów rozlewa się nie tylko na same japońskie animowane filmy, a także na mangi (japońskie komiksy), gry azjatyckie, fanarty (rysowane przez fanów dowolną techniką grafiki przedstawiające postaci lub sceny M&A) itp. Do tworzenia teledysków wykorzystuje się programy od tych mniej zaawansowanych np. Windows Movie Maker do bardziej profesjonalnych np. Sony Vegas Studio, Adobe Premiere. Procesowi kreacji AMV często towarzyszą efekty specjalne, powstałe odpowiednimi narzędziami, tworzone przez samych twórców nazywanych również mianem ''AMV Makers''. Podstawową zasadą w projektowaniu teledysku jest zachowanie związku fabularnego bądź rytmicznego pomiędzy zgranymi ze sobą scenami anime, a motywem muzycznym. Efekt końcowy zależy zwykle od doświadczenia oraz pewnego rodzaju gustu i smaku autora. Często twórcy zrzeszają się w większe grupy, zakładając nieformalne studio. Od strony prawnej autorzy, którzy nie uzyskali pozwolenia od właścicieli praw autorskich na wykorzystanie ich prac, łamią ustawę z dnia 4 lutego 1994 roku ''O prawie autorskim i prawach pokrewnych''.

 

Wielu osobom nazywanie takich teledysków sztuką może się wydać kontrowersyjne, jednak (moim zdaniem) słuszne. Oczywiście nie chcę kwestionować wielkości zasług dla ludzkości takich gałęzi jak malarstwo, rzeźbiarstwo, muzyka, literatura. Sztuka ma niekiedy za zadanie docierać do odbiorcy, pobudzać jego zmysły i emocje (w tym odczucia estetyczne), wnosić idee oraz zasady, rozwijać wyobraźnie. Oderwać człowieka od szarej rzeczywistości, aby mógł dostrzec piękno, a zarazem poczuć podziw dla potencjału ludzkości. W ciągu naszych dziejów, gusta się zmieniają, a artyści poszukują nowych dróg samorealizacji. Sztuka jest głęboką rzeką symboliki ciągle zmieniającą swój bieg. Od nie tak dawna powstał film, dziś uważany przez swoją formę za równie artystyczny jak wierszy, czy powieść. I tak jak obok dobrego filmu z przesłaniem będzie istniał płytki film dla mas, tak dziełom malarstwa będą towarzyszyły płytki ceramiczne z umieszczonymi przez znanego projektanta kilkoma paskami warte kilkaset złotych. Prawdziwi artyści tworzą sztukę dla sztuki, a nie korzyści pieniężnych. Grupa twórców AMV na szczęście jest jeszcze na tyle młoda, że ciężko się spotkać z sytuacją kiedy życzą sobie oni opłat za oglądanie ich prac. Teledyski są tworzone dla fanów, odskocznią od codzienności, trafiającą do rosnącej liczby odbiorców czemu nie mogą zaprzeczyć nawet osoby sceptycznie nastawione do tej formy.

 

Niewiele osób spoza grona twórców zdaje sobie jednak sprawę, że AMV dzielą się na odmiany oraz typy. Teledyski nazywane MAD są nieco innym rodzajem twórczości. Charakteryzują się japońską muzyką. W większości przypadków są krótsze, przybierające zarys openingu z dużą ilością efektów wizualnych, ich twórcami mogą się nazwać jedynie Japończycy. Charakterystycznym typem AMV jest MEP (ang. Multi Editor Project), charakterystyczna dla nich jest skala całego przedsięwzięcia. Są tworzone przez co najmniej dwóch AMV Makerów, a ich liczba często przekracza kilkudziesięciu. Również wykorzystane w nim materiały: anime, mangi, grafiki, piosenki przekraczają zawrotne liczby. Towarzyszącą cechą jest brak ciągłości w motywie muzycznym (edycja, dynamiczne przerwanie piosenki po czym przejście do następnego utworu). W procesie tworzenia MEP osoby często dzielą się fragmentami piosenki i dobierają do niego obraz video po czym łączą je w gotowy projekt. Globalizacja języka angielskiego ułatwiając komunikację przyczyniła się do wzrostu tego typu teledysków. Na dzień dzisiejszy ten sam projekt tworzony przez kilkunastu twórców AMV rozsianych po całej kuli ziemskiej nie jest niczym zwykłym. Jednym z najbardziej znanych MEPów jest ''Spoil'' (anime: Death Note, muzyka: Celldweller - My Last Fistborn), a z polskich ''Why so SERIOUS?''.

 

Sam proces prac i zasady jakimi twórca musi się kierować jest dosyć skomplikowany. Dlatego też wiele niedoświadczonych osób robi podstawowe błędy, których albo nie widzi albo przez lenistwo zaniecha dalszych poprawek. Najczęstsze potknięcia początkujących AMV makerów:

 

 • Asynchron. Utwór muzyczny oraz obraz video nie współgrają ze sobą. W AMV nie istnieje żadny związek fabularny między np. sceną anime, a wypowiadanymi w tym czasie słowami piosenki. Każdy beat powinien byc dopasowany co do klatki.
 • Lip Flapy. Umieszczanie w teledysku scen z postaciami poruszającymi ustami kiedy te ruchy nie współgrają z tekstem śpiewanym przez wykonawcę piosenki są uznawane za błąd.
 • Hardsuby. Kiedy w AMV są widoczne napisy anime psujące cały efekt. Często zdarza się, że autorzy w rogu AMV zostawiają logo (studia, kodeku DivX) lub swój nick co moim zdaniem też wpływa na odbiór. W większości przypadków takie informacje jak nazwa autora, tytuł piosenki/anime są umieszczane na początku lub na końcu AMV nie niszcząc estetyki teledysku.
 • Proporcjonalnie do tempa piosenki powinny towarzyszyć mu bardziej dynamiczne/żywsze sceny. Wiele osób nie zwraca na to uwagi.
 • Efekty wizualne. Powinny być używane z umiarem, jedynie tam gdzie są potrzebne i autor czuje że jest na siłach prawidłowo go zastosować nie tracąc przekazu teledysku.
 • Proporcje obrazu. Makerzy wykorzystujący wiele anime z innych źródeł nie potrafią odpowiednio przygotować materiału. W efekcie mamy obraz video 4:3, a po chwili przechodzi on w 16:9.
 • Niska jakość AMV. Twórcy, szczególnie tacy wrzucający swoje teledyski na stronach pokroju YouTube nie zwracają uwagi na estetykę klipu. Niewyraźny obraz video, słaba rozdzielczość i piksele to nie tylko wina małych odtwarzaczy, ale też materiałów źródłowych z jakich powstał AMV. Zanim rozpoczyna się pracę nad teledyskiem: zdobywa się materiały o wysokiej jakości, najlepiej pracuje się gdy są nieskompresowane. Końcowym etapem jest kompresja gotowego AMV bezstratnym kodekiem np. h.264.

 

Twórców AMV przybywa z roku na rok. Najpopularniejszą bazą AMV na świecie jest portal animemusicvideos.org gdzie znajdują się najsłynniejsze teledyski takich twórców jak Nostromo, Kisanzi, Koopiskeva. Również rynek polski pod tym względem nie jest zacofany. Osobiście za najlepszych z Polski uważam Arczi'ego oraz AceMana, ale konkurencja ciągle staje się lepsza z czego trzeba się cieszyć. Największą dotąd polską bazą AMV jest amv.com.pl jednak nasze grono nie izoluje się i odnosi sukcesy na anglojęzycznej bazie.

 

Miniaturka pochodzi ze strony amv.com.pl, z której wiele nauczyłem się o tworzeniu AMV.

 

Artykuł napisałem nie tylko dla swojego bloga. Zmotywowały mnie również AMV jakie dodają tutaj użytkownicy portalu. Nie twierdzę, że teledyski mają być perfekcyjne i świetne, ale jak oglądam niektóre na kreskowka.pl to mogę nazwać je jedynie mianem dna. Są żałosne, proszę o przemyślenie czy napewno dany AMV jest dobry i warty obejrzenia na tym portalu.

 

Autor: Luka WarsŚrednia ocena: 81
Głosuj:


Komentarze:

Patrykxmatejek | 2012-04-24 11:04:18
jeśli chodzi o mnie to dla mnie pryszcz zrobić AMV-ki , na jednej amv-kę robię w miesiąc
FrauChan | 2010-07-19 23:07:57
* rozwinął się nowy rodzaj AMV (gomene za błąd)
FrauChan | 2010-07-19 23:07:14
W Polsce i na świecie ( a szczególnie w Niemczech) nowy rodzaj AMV, RPC AMV ^^ . Sama takie coś tworzę ._.' , w sumie jest to niezgodne z prawem, ale jak chcesz to sprawdź ile tego jest ^^
jacorex1 | 2010-07-04 15:07:08
Napewno B. Dobry przyda sie komuś
Luka-Wars | 2010-06-12 14:06:32
Nie dla mnie^^
kati8 | 2010-04-27 17:04:05
Szkoda że sony vegas jest płatny
Hajimaru | 2010-03-10 09:03:32
Z tego co przeczytałam, to moim jedynym błędem do tej pory jest słaba rozdzielczość, co wiąże się też z brakiem zaawansowania, bio korzystałam tylko z mowie makera. Teraz wiem, jakich jeszcze można uzywać programów
Pozdr.
jaca987 | 2009-11-27 17:11:51
artykuł nawet nawet
zprubóję
Lexiq | 2009-11-21 13:11:03
Mam zamiar zabrać się do tego , sony vegas wkrótce bd posiadał odcinki i enjoy.
Artykuł fajny
Akueras | 2009-10-29 12:10:01
Fajny artykół ale z tego co przeczytałam to strasnie ci.ężko się robi przynajmniej dla mnie!
1 2 3 4 5
Aby pisac komentarze musisz się zalogować
reklama


Aktywność zalogowanych

 • Brak danych

KlanyMasz pytanie zapytaj Moderatora
gg: 873717
1
reklama